Oled mõelnud elektriauto soetamisele või rentimisele ent ei oska isegi arvata, millised on need mured või rõõmud, mis sellega kaasneda võivad?
Teeme sinu elu lihtsamaks ja toome sinuni toore kliendikogemuse nelja erineva elektrikaga. Kuna ise oleme elektriautonduses kõrvuni sees, siis tahtsime näha, mida näeb elektriautos selle esmakordne kasutaja.
Lõime käed Eesti Kutsekoolispordi Liiduga ning andsime neile 4 nädalat aega, et katsetada nelja erinevat elektriauto mudelit Eleporti rendipargist. Valitud mudeliteks said Hyundai Kona, Kia e-Niro, Škoda Enyaq ning Hyundai Ioniq 5. Katsejäneseks osutus Eesti Kutsekoolispordi Liidu peasekretär Tiit, kes enne prooviperioodi algust elektriauto roolis istunud ei olnud.
Kui oled hakanud mõtlema elektriauto soetamisele, siis üks parimaid viise endale sobiv mudel valida, on KATSETADA, KATSETADA JA KATSETADA! Enne kui sa pole erinevaid mudeleid proovinud ei saa ju tegelikult kindel olla, mis sulle elektriauto juures oluline on ning millele enda isiklikku mudelit valides tähelepanu pöörama peaks. Seega on üks parimaid võimalusi rentimine- seeläbi on sul võimalus testida kõiki huvipakkuvaid mudeleid täpselt nii pikalt kui ise soovid. Tahame julgustada kõiki katsetama, kuna ka Tiidu prooviperioodist tuli välja, et mõnel mudelil, mis esmapilgul tundus ideaalne, olid siiski omad vead, mida salongis autosse sisse istudes tähele ei pane. Seepärast toomegi teieni Tiidu kogemuse enda jaoks täiesti uute elektriautodega, et saaksite osa mõtetest, mis tekkida võivad esmakordselt erinevaid elektrikaid katsetades.
ESIMENE NÄDAL
Avapaugu Tiidu neljale nädalale elektrikatega andis Hyundai Kona. Esmased emotsioonid Kona puhul olid Tiidul positiivsed, kuna nagu mainitud, siis oli esimene kogemus elektriautoga Tiidul just selle mudeliga. Algselt jäi Tiidule Kona puhul silma aga suurus. „Esmapilgul enne autot nägemata tundus, et see on suurem, kuna mingites reklaamides reklaamitakse teda ka kui linnamaasturit, kuid tegelikult on tegemist siiski väiksemapoolse linnaautoga.“ Kona ei ole elektriautode hulgas tõesti tuntud kui üks mahukamaid, kuid tegelikult on selle suurus täiesti piisav eriti veel, kui kõik viis istekohta ei ole kasutuses. Lisaks tõi Tiit ka välja, et Eleporti rendipargis oleval Konal on olemas lisavarustus, mis muutis sõidu tema jaoks kindlasti oluliselt mugavamaks ja turvalisemaks. Lisaks liikus auto teel vägagi sujuvalt ning ka teel püsivus oli Tiidu jaoks märkimisväärne.
Räägime laadimisest– kiirlaadijas laadides ei tekkinud mingeid probleemi, kuid Kona puhul osutus kodus laadimine Tiidul veidi vaevarikkaks. Nimelt tõi ta välja, et kui tema peaks Kona või üldse mõne muu elektriauto endale soetama, siis on kindel see, et tuleb soetada endale ka korralik kodulaadija. Pistikust laadides oli ööga võimalik laadida vaid heal juhul pool akust.
Kui tahad teada, kuidas endale üks korralik kodulaadija valida, siis rohkem infot saad juba siit artiklist: https://eleport.ee/elektriauto-kodulaadija-valimine/
Toome välja veel mõned tähelepanekud, mis Tiitu esmakordse elektriauto juhina häirisid või mis positiivset emotsiooni tekitasid
MIS HÄIRIS:
- Välise müra kostumine salongi
- Väike pakiruum
- Kitsas salong ja veidi kitsamad istmed
MIS MEELDIS:
- Läbisõit vastas tõele (400km)!
- Turvalisus
- Vaikne sõit (mis on muidugi igale elektrikale omane, kuid esmakordsele elektriauto juhile on see ju üllatuseks)
Iga auto puhul uurisime Tiidult ka, et kuidas ta seda mudelit 10 palli süsteemis hindaks.
Hyunai Kona skooriks jäi 5/10
TEINE NÄDAL
Teisele katsetusnädalale lükkas hoo sisse Kia e-Niro! Kui esimesel nädalal Tiidul otseselt Kona suhtes mingeid ootusi ei olnud, kuna tegemist oli esimese elektriauto kogemusega, siis sel nädalal saime juba uurida, mida Tiit Kia e-Nirost ootab enne selle katsetamist. Ootuseks oli, et Kia teeb oma kvaliteediga Konale ära ning see ootus sai ka Tiidu silmis teoks.
Kuna ühe nädala Tiit juba elektriautoga sõitis, siis nüüd tähest tahtmata tekkis võrdlusmoment. Kui Kona puhul jäi veidi häirima suurus ja istmete mugavus, siis Kia puhul seda mure ei olnud. Sama ka müraga, Kia puhul ei olnud välise müra salongi kostmine mingiks probleemiks. Lisaks jättis antud mudel juba oma interjööriga Tiidule parema mulje kui Kona, kuna tundub, et kogu sisemus on koostatud kvaliteetsematest materjalidest, mis muudab selle mudeli ka silmale ilusamaks ning samuti mugavamaks.
Teisel nädalal elektrikaid katsetades tekitas Tiidus hämmingut kõige rohkem see, et laadijate juurde tekivad justkui järjekorrad, sest bensiinijaamade juures ju enamjaolt järjekordi ei näe. Need võivad kindlasti tuleneda sellest, et kuna Tiit oma igapäevased sõidud teeb Tartus, siis tegelikult on see mure seal kindlasti aktuaalne, kuna võrreldes Tallinnaga ei ole Tartus laadijaid pooltki nii palju.
Kia puhul tõi Tiit välja ka selle veidi väiksema sõiduulatuse (võrreldes Konaga). Muidugi ei ole kahe mudeli sõiduulatuse vahe midagi kolossaalset, kuid Tartus, kus võib tegelikult see 25km (kahe mudeli umbkaudne sõiduulatuse vahe) olla mõne inimese päevane sõiduulatus, ei ole see 25km nii vähe tegelikult midagi.
MIS HÄIRIS:
- Väiksem sõiduulatus (sügisilmadega Kial umbes 375km, Konal umbes 400km)
MIS MEELDIS:
- Kvaliteetne interjöör
- Heli isolatsioon (müra kostumine salongi ei olnud märgatav)
- Sõidu ohutuse ja mugavuse osas oli varustus sama hea kui Konal
Kümne palli süsteemis sai Kia e-Niro Tiidult lausa….TRUMMIPÕRIN….
10/10!
KOLMAS NÄDAL
Pool katsetusperioodist on nüüdseks seljataga ning kolmandaks elektrikaks, mida Tiit proovis, sai Škoda Enyaq! Kuna juba välimuselt on Enyaq varem mainitud mudelitest silmapaistvaim, siis jättis antud mudel endast ka ülimalt positiivse esmamulje. Eriti hindas Tiit Enyaqi puhul ruumikust, kuna see automaatselt muudab auto mugavamaks nii igapäevaste sõitude tegemiseks kui ka pikemateks reisideks.
Nagu ka eelmise mudeli puhul tõi Tiit välja, et sellel nädalal proovitud mudel on eelnevalt proovitutest parim. Kõik vajalikud lisavarustused ja mugavused olemas, mida inimene soovida oskab ning Tiidu arvamusel tegelikult Kial ja Enyaqil sõiduomaduste poolest suurt vahet ei ole.
Ainukene omadus, mida ta liigendaks pigem negatiivse alla on elementaarsete funktsioonide ja nuppude puudumine armatuurilt. Nende all pidas ta silmas näiteks soojenduse või kliima reguleerimist. Iseenesest seda muidugi otseselt negatiivse omaduse alla liigitada ei saa, kuid inimesele, kes on harjunud neid funktsioone kasutama armatuuri pealt võib see esialgu veidi võõras olla tõesti. Samuti tõi ta välja, et kui autot kasutada pereautona, siis kindlasti oleks vajalik nahksisu, kuna lastega riidest sisuga või pooleldi nahksisuga autoga liigeldes on suur võimalus, et mõni plärts või plekk ikka kuhugile satub.
MIS HÄIRIS:
- Nuppude paiknevus
- Sisu materjal
MIS MEELDIS:
- Ruumikus
- Vajalike funktsioonide olemasolu
- Mugavus
Kümne palli skaalal sai Škoda Enyaq Tiidult 8/10.
NELJAS NÄDAL
Kätte on jõudnud VIIMANE katsetusnädal ning muidugi sai selle puhul valitud meie rendipargi au ja uhkus- Hyundai Ioniq 5! Nagu pildilt näha, siis antud mudel on kõikidest Tiidu katsetatud mudelitest kindlasti kõige uhkem ning edevam. Kuid üsna kiiresti sai tegelikult Tiidule selgeks, et peale edevuse on Ioniqul ka sisu.
Esmane tähelepanek oli, et auto on seest suurem, kui väljas tundub ehk jällegi- RUUMIKAS. Tuleb välja, et esmase elektriauto juhina hindavad inimesed siiski samu asju, mida teiste autode puhul ehk mugavust ja ruumi olemasolu. Mugavusest rääkides jäi kindlasti silma ka see, et kõiki istmeid on võimalik reguleerida ning eriti palju rõhku on pandud just esiistmetele, millel on olemas ka jalatoed, mida on eriti mugav kasutada kui laadida kohas, kus otseselt mingit tegevust ei ole. Saab rahulikult seljatoe puhke asendisse lasta ning siis jalad üles tõsta ja seal mugavalt oodata ning omi mõtteid mõelda. Lisaks mugavusele õhkub ka kogu auto salongist kvaliteeti ja maitsekust, mis väljendub enamjaolt materjalide valikus.
Peale mugavuselementide oli Tiidule ka meeldiv üllatus, et võrreldes eelneva nädala Enyaqiga olid selle nädalasel mudelil olemas armatuurlaual nii füüsilised kui ka puutetundlikud nupud. Esmapilgul autot vaadates võib see tunduda täiesti ebaoluline detail, et kas autol on nupud armatuuril või ekraani peal, kuid nagu sellest kogemusest välja tuleb, siis võib see tegelikult üpris suurt rolli omada kui mõelda kasutaja mugavusele. „Vana kooli praktilisus kõige paremas mõttes, et sa ei pea läbi puutetundliku ekraani otsima läbi mitme kliki vajalikku funktsiooni“ tõi välja Tiit. Lisaks kui rääkida ekraanist, siis Ioniqu puhul on see väga hästi lahendatud. On näha, et on mõeldud visuaalsele poolele ning ekraani paigutusele, mitte ei tundu nagu tahvelarvuti oleks lihtsalt armatuurlaua külge kinnitatud.
MIS HÄIRIS:
Esmakordselt tuli välja, et selle mudeli puhul ei olnudki millegi kallal norida.
MIS MEELDIS:
- Edev välimus
- Turvalisus ja mugavus (istmete reguleerimine)
- Nuppude paiknevus armatuurlaual
Kümne palli skaalal sai Hyundai Ioniq 5 jällegi hämmastavad 10/10!
MIDA SEE KOGEMUS JUURDE ANDIS?
Antud projekt võimaldas avada järjekordse inimese silmad sellele, KUI LAHEDAD elektriautod tegelikult on. Ilmselgelt ei olnud eesmärk kellegi vaateid 100% muuta, kuid siiski saime ühele inimesele näidata, et elektrikatega tegelikult ka saab murevabalt ja mugavalt liigelda. Selle katsetusperioodi läbi nägi ka üks „tavaliste autode usku“ inimene, milliste probleemidega elektriauto omanikud igapäevaselt tegelevad- laadimispunktide otsimine ja nende hõivatus. Tuleb välja, et igal autol oma head ja vead, aga nagu lugesite, siis elektrikate puhul head vist veidi rohkem.
Lisaks sellele, et esmakordse elektriauto kasutaja kogemusest tuli välja, et elektriautod võivad olla edevad, mugavad ja lahedad, on need teadagi ka meie tulevik. Elektriautod on võimalus jõuda punktist A punkti B ilma keskkonda reostamata. Elektrikatele võimaluse andes ei saa sa ainult vaikset ja mugavat sõidukogemust, vaid säästad ka samal ajal keskkonda.
Täname Tiitu, kes tuli vooluga kaasa ning andis elektrikatele võimaluse.