Eleporti tootejuhina olen tänaseks olnud elektriauto maailmaga seotud juba pool aastat ning saan öelda, et selle aja jooksul olen omandanud piisavalt kogemust, et avaldada oma arvamust elektriautode ja laadimise osas. Milline on olnud minu isiklik kogemus?
Elektriautode entusiastid on rääkinud valdkonna meedias keerulisemaks kui see tegelikult on. Artiklitest ning sotsiaalmeedia gruppide kommentaariumitest jääb mulje, et elektriautondus on keeruline ja tehniline. Räägitakse akude mahtuvusest, läbisõidust, erinevatest pistikutest, voltidest, mobiilirakendustest, kaartidest, makseterminalidest ning paljust must, mis keskmisele autoomanikule jääb võõraks. Kas inimesel, kes soovib sõita punktist A punkti B, on vaja seda kõike teada?
Minu arvamusel ei pea seda kõike teadma. Kas sind huvitab, mitu kolbi on sinu sisepõlemisauto mootoril? Kas teed ostuotsuse selle järgi, kas su autol on 5 või 7 käiguline automaatkast? Kas bensiini või diiselmootoriga autot ostes võrdled autosid selle järgi, mitu kilomeetrit sa ühe paagiga sõita saad? Ilmselt mitte. Ma usun, et kütusepaagi suuruse avastavad paljud värsked autoomanikud alles esimese tankimise käigus. Miks see siis elektriauto puhul nii oluline on?
Kõik, mida tegelikult elektriautot ostes teadma peaks:
- Millist laadimispistikut sa saad oma uuel autol kasutada ning kuidas see toimib.
Kõlab naljakalt, aga jätkuvalt on kuulda olukordi, kus inimesed avastavad oma autol peale poolt aastat kasutamist, et sellel on lisaks esinduses räägitule, veel laadimisvõimalusi. Tee endale kohe alguses selgeks, kas sinu autol on ChaDeMo pistik (tänapäeval üsna ebatõenäoline) ja/või Type2 ja CCS pistik. Tõenäoliselt on Su tulevasel autol Type2/CCS pistik, mis tähendab, et ühest pistikust saad sa laadida nii Type2, kui ka CCS pistikuga. Küsi autot ostes müüjalt kindlasti üle, milline pistik valitud autol on ning samuti tuleks uurida, kas pistik on ainult ühel pool autot või mõlemal küljel. See võimaldab mugavamalt planeerida auto parkimist laadija suhtes.
- Uuri, milline on uue auto laadimiskiirus.
Laadimiskiiruse küsimuse peale on üsna tõenäoline, et siinkohal automüüja kohmetub ning vastab, et niipalju, kui laadijast tuleb, aga see ei vasta tõele. Autol on oma vastuvõtu võimekus ja sellest lähtuvalt pead arvestama oma auto laadimisele kuluvat aega. Oluline on teada, kas sinu auto võimaldab laadida 80 kW tunnis või 140 kW ja selle järgi on mõistlik arvutada ka laadimiskiirust. Olgu siinkohal öeldud, et autol on 2 erinevat laadimiskiirust – AC ja DC. AC on aeglane, mida sa reeglina kasutad kodus/kontoris laadimiseks. Selle puhul üldiselt autod ei võta vastu rohkem, kui 11 kW. DC ehk kiirlaadimise puhul peab silmas pidama, et olukorras, kus on võimalik laadida 300kW laadijas, sa tegelikult 300kW laadimiskiirust sealt ise kätte ei saa. Sellisel juhul oleneb laadimiskiirus sellest, mida sinu auto võimaldab vastu võtta. Kui automüüja ei oska laadimiskiiruse küsimusele vastata, siis internetist on võimalik seda infot lihtsalt üles leida (näiteks ev-database.org).
- Kui kaua võtab aega lisa 100 km laadimine.
Oma sõite planeerides on kindlasti oluline teada läbisõitu akutäie kohta. Eks isiklikest kogemustest õpib kõige paremini, aga kaasa võib aidata ka energiakulu arvestamine. Kui Sul on vaja sõita Tallinnast Riiga (ca. 300 km.) ja sa tead, et su auto reaalne läbisõit on näiteks 300 km ning planeerid teha teepeal vähemalt ühe pausi, siis on mõistlik teada, kui palju Sinu auto puhul lisa 100 km laadimine aega võtab. Kui Su auto tarbib näiteks 20 kW energiat 100 km läbimiseks ja auto laadimiskiirus on 80 kW (auto vastuvõtt), siis sa tead arvestada, et 15 minutiga laed sa oma autole 100 km läbisõitu juurde. Minu perel võtab keskmine “tanklapaus” aega ca 15 minutit ja kui ma saan selleks ajaks oma auto panna laadijasse, siis on mul probleem lahendatud.
Laadimine on palju lihtsam kui tundub. Registreeri ennast Elepordi kliendiks ja saad mõne liigutusega enda auto laadima panna. Mobiilirakendus võimaldab vaadata laadijate asukohti, navigeerida laadijani, alustada ja lõpetamata laadimist ning jälgida ka oma kulutusi. Lae soodsalt akud täis ning naudi teekonda.
Eleporti rakenduse saad allalaadida Google Play’st ning App Store’ist.